Zorluklarla başa çıkma yeteneğini geliştirmek ve aynı zamanda deneyim kazanmak çok önemlidir. Kariyer yolunuzda ortaya çıkan sorunlarla mücadele etmek için, önce bakış açınızı değiştirmeniz önemlidir. İşte bunun için bazı özel adımlar...

          Profosyonel yaşantınızda ne zadar hazırlıklı, planlanmış ve stratejik olursanız olun, zor konularla veya insanlarla uğraşmak zorundasınız. Böyle bir durumda önce durmanız, düşünmeniz ve harekete geçmeden önce gerekli adımları atmanız gerekir.

          Bundan sonra aşağıdaki adımları izleyerek iş hayatındaki zorluklarla daha kolay başa çıkabilirsiniz.

 

1- Ana Sorunu Tanımlayın

          Bir problemi çözmek, önce onu tanımakla başlar. Problemi tanıyabilmek; onun hakkında doğru soruları sormaktır. Bu iki aşamadan sonra, problemi formüle edin ve bu formülü yakın bir arkadaşınızla paylaşın. Bir başkasıyla paylaşarak ve yorumlarını alarak asıl sorunun ne olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz. 

 

2- Konuyu veya Sorunu Daha Küçük Parçalara Ayırın

          Büyük bir problemle uğraşmak her zaman çok daha zordur. Bunun yerine çözmek istediğiniz sorunu daha küçük parçalara ayırın. Çünkü genelde büyük problemler daha küçük problemleri içerir. Bu yüzden bu küçük sorunları bulmak için zaman ayırın. Ek olarak, bu küçük sorunları çözmek, kendinize güveninizi arttıracak ve daha büyük sorunları farketmenizi kolaylaştıracaktır. 

 

3- Başka Birinden Yardım Alın

          Her hangi bir sorununuz olduğunda, başkasından yardım almaktan çekinmeyiniz. İş yerinizdeki birinden bu yardımı almakta zorlanıyorsanız, daha önce benzer bir sorunu yaşamış arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu şekilde bu tür sorunlarla mücadele eden, tek kişinin siz olmadığını anlayacak ve o zaman sorunu çok daha kolay çözeceksiniz.

 

4- Her Zorluk Size Bir Deneyim Olarak Geri Döner

          Unutulmamalıdır ki; hayatın her alanında yeni meydan okumalar olmasaydı, hayat çok sıkıcı olurdu. Her meydan okuma aynı zamanda daha fazla deneyim ve kendini geliştirme fırsatı demektir. Başarılı bir kariyere giden yolda yeni zorlukların olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle, sorunları kariyer yolunuzun bir parçası olarak görebilirsiniz.

 

 

Facebook'ta Paylaş Linkedin'de Paylaş Twitter'da Paylaş