Son iki yılda İnsan Kaynakları stratejilerinin çevik olmasının ne kadar önemli olduğunu ciddi olarak gördük. Yeni koşullara hızla uyum sağlaması gereken iş dünyası için, hedefleri trendlere uygun hale getirmenin şimdi tam zamanı. İşte 2022'de İnsan Kaynakları uygulamalarını şekillenedirecek 6 yeni trend..

     Hepimizin bildiği gibi, son iki yılda yaşanan olayların istihdam üzerine büyük etkisi oldu. Değişime ayak uydurabilmek için İnsan Kaynakları ekstra bir gayretle çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. 2021 pandemi sonrası hayatımıza giren bir çok uygulamanın yerini sağlamlaştırdığı bir yıl olacak olsa da; 2022 de bu yeni uygulamaların nasıl değer katabileceğine odaklanacak gibi görünüyor. Ortaya çıkan sorunlar ve ihtiyaçlar 2022'de İnsan Kaynakları trendlerini şekillendirdi. İşte 2022'de İnsan Kaynakları alanında geri kalmamamız için sizi başarıya götürecek trendler!..

    1. Ürün Olarak İnsan Kaynakları

     2022'de proje odaklı İnsan Kaynakları sistemlerinden ürün odaklı İnsan Kaynakları sistemlerine geçiş bizleri bekliyor olacak. İnsan Kaynakları geleneksel olarak belirli bir projeyi belirli bir programa göre uygular; yeni dönemde de ihtiyaçlara göre sürekli yenilenen bir ürün üretme hedefiyle çalışmalarına devam edecektir. Şirketlerin iç müşterilerini, değişen alışkanlıklarını ve tercihlerini daha iyi anlamak artık çok daha önemli. Bu nedenle daha kişiselleştirilmiş ve benzersiz bir çalışma deneyimi sunmak için çalışmayı hızlandırma ihtiyacı olacaktır. 

    2. Uzaktan Ekiplerle İşbirliği

     Pandemi ile birlikte ofislerin iş hayatındaki yeri kökten değişti. Ofiste çalışmak artık harika iş sonuçları elde etmek için bir zorunluluk olarak görülmüyor. Pek çok araştırmanın sonuçlarına bakıldığında; çoğu çalışan esnek çalışma modelinin, verimliliği arttırdığı düşüncesinde. Yeni iş modellerinin dezavantajları bir yana; taşıma, odaklanma vb. faktörler göz önüne alındığında bazı zaman alıcı faktörlerin ortadan kaldırılması sürece olumlu etki yapmaktadır. Burada artılar ve eksiler, İnsan Kaynakları profesyonellerine daha fazla sorumluluk yükler. Şimdi çok daha bilinçli olmanın ve işbirliğine ve birlikte yaratmaya daha fazla önem vermenin zamanıdır. 

     Öyleyse;

  • Ekiplerin nerede yaşadığına bakılmaksızın iş birliği yapmasına ve ağ oluşturmasına yardımcı olan bir iş yeri ortamı tasarlayabilir.
  • Rotasyona olanak sağlayan yetenek programları sunulabilir
  • Çalışanları uzaktan bir arada tutmak ve her zaman, her yerde birlikte çalışmalarını sağlamak için dijital platformlar kullanılabilir.

Devam Edecek...

 

 

Facebook'ta Paylaş Linkedin'de Paylaş Twitter'da Paylaş